Uczniowie klasy IV a Szkoły Podstawowej w Pacanowie wyszli ze szkolnych ławek i razem z nauczycielką języka polskiego panią Katarzyną Cudną uczestniczyli w niecodziennej lekcji, którą rozpoczęła Dobra Wróżka, a z ogromną radością powitała ich dyrektor Europejskiego Centrum Bajki pani Karolina Kępczyk i Koziołek Matołek.

Wróżka przez Mysią Dziurę wprowadziła dzieci w świat postaci i wydarzeń fantastycznych. Na poczekalni Zaczarowanego Dworca Koziołka Matołka zabawy wykorzystujące techniki multimedialne połączone z tradycyjnymi eksponatami muzealnymi były świetną powtórką o znanych i nieznanych baśniach, magicznych przedmiotach. Poprzez zabawę uczniowie poznawali fantastyczny świat, w którym zawsze dobro zwycięża zło. Podróż zaczarowanym pociągiem przeniosła ich w świat wyobraźni. Kolejne etapy wędrówki po magicznym świecie przypomniały dzieciom postacie fantastyczne, które swoim postępowaniem pokazują, jakie wartości są najważniejsze w życiu.

Na drugą część lekcji czekały dzieci z niecierpliwością. Ich nauczycielem był Ambroży Kleks, bohater lektury Jana Brzechwy. Profesor sprawdził, jak radzą sobie z przędzeniem liter, wypowiadaniem językowym łamańców: „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”, „Podczas suszy szosa sucha”, układaniem imion, ćwiczeniami gimnastycznymi. Zajęcia wypełnione filmowymi piosenkami, wspólnym śpiewem i tańcem wprowadziły uczniów w magiczny nastrój. Dzięki różnorodnym zabawom uczyły się współpracy, pracy zespołowej i w parach.

Ta niezwykła lekcja języka polskiego dostarczyła czwartoklasistom wielu wrażeń i pokazała, że możemy się uczyć wszędzie, nie tylko w szkole. Na pewno na długo zapamiętają zajęcia w ECB oraz postaci i wydarzenia baśniowe, a zwłaszcza profesora Ambrożego Kleksa.

Uczniowie klasy IV a dziękują pani dyrektor Karolinie Kępczyk, Ambrożemu Kleksowi, Dobrej Wróżce i Koziołkowi Matołkowi za magiczną lekcję.

(Uczniowie klasy IVa SP Pacanów)

Skip to content