W październiku uczniowie naszej szkoły z klas : IIIa, IVa i Va wybrali się na wycieczkę do Chałupek i Lisowa. Te niewielkie miejscowości położone blisko Morawicy skrywają ciekawe historie.

     Na początku zawitali do Muzeum Garncarstwa w Chałupkach, gdzie przewodnik- pan Józef( potomek miejscowych garncarzy) bardzo ciekawie opowiadał o powstaniu tego muzeum. Pokazał dzieciom piec do wypalania naczyń glinianych oraz podał wiadomości    o wydobywaniu gliny i jej obróbce. Opowiadał o swoich rodzicach, którzy byli garncarzami i o ich ciężkiej pracy. Demonstrował także liczne eksponaty wykonane przez artystów pochodzących z Chałupek. Uczestnicy wycieczki poznali p. Elżbietę, która zaszczepiła zamiłowanie do pracy w glinie swojej córce i wnuczce. Zaprosiła dzieci na warsztaty artystyczne, podczas których miały możliwość wykonania na prawdziwym kole garncarskim ( z niewielką pomocą artystki): filiżanek dzbanków, kubeczków. Efekty swojej pracy będą mogły podziwiać po wyschnięciu i wypaleniu gliny.

     W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Lisowie. Oglądaliśmy zwierzęta w „Leśnym Zaciszu” i podziwialiśmy lwy – nowy nabytek ZOO, z którego właściciele są bardzo dumni. Ciepły, jesienny dzień zakończyliśmy wspólną zabawą na placu rekreacyjnym. Każda chwila rozrywki dostarczyła dzieciom wiele radości. Ten wyjazd pokazał, że warto poznawać nowe miejsca i szukać przygody.

Wychowawca klasy- Dorota Sosin

Skip to content