Pierwsze spotkanie w ramach programu Erasmus Plus. 

Od 4 do 12 grudnia gościliśmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli z Grecji, Litwy, Turcji i Bułgarii. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „After school clubs to increase motivation and prevent dropout”  realizowanego z programu Erasmus Plus. Zapraszamy do zapoznania się z relacją.  

 

4 grudnia, wtorek.   

Do szkoły przyjeżdżają pierwsi goście z Grecji. Podekscytowanie widać u uczniów, którzy obawiają się bariery językowej. O godz. 11.00 wiemy, że nie będzie to problem. Greccy uczniowie i nauczyciele zostają oprowadzeni po szkole. Szybko zawiązują się pierwsze znajomości.  Sala numer 14 staje się miejscem spotkań naszej młodzieży z rówieśnikami z zagranicy. Rozmawiają o szkole, zainteresowaniach i ich pierwszych wrażeniach z pobytu.   

 

5 grudnia, środa. 

Do naszych greckich gości dołączają uczniowie i nauczyciele ze szkoły z Litwy, Turcji i Bułgarii. O 9.30. witamy ich na sali gimnastycznej, gdzie wspólnie śpiewamy nasz hymn.  Potem uczestnicy projektu biorą udział w warsztatach fotograficznych, zorganizowanych w Europejskim Centrum Bajki. Warsztaty prowadzi Włodzimierz Płaneta, krakowski fotografik-artysta.  O 14.00 w ECB następuje uroczyste powitanie i rozpoczęcie projektu.  Biorą w nim udział przedstawiciele władz samorządowych, rodzice, nauczyciele, mieszkańcy gminy. W barwnym i bogatym programie artystycznym prezentują się uczniowie naszej szkoły, „Pacanowianie” i  „Diamenty Powiśla”. Następnie goście  przybliżają zebranym swoje kraje i środowiska. Dzień kończy się uroczystym obiadem w Kuźni Smaków, gdzie króluje polska kuchnia.   

 

6 grudnia, czwartek. 

Do południa uczestnicy projektu spędzają czas w naszej szkole na warsztatach fotograficznych i rozmowach z uczniami. Niespodzianką są odwiedziny Mikołaja oraz słodki poczęstunek. Potem  goście zwiedzają wystawę “Bajkowy świat” i  “Krainę Soria Moria” w Centrum Bajki.    

 

7 grudnia, piątek. 

Uczestnicy projektu odwiedzają Zalipie, tam uczą się dekorować ozdoby świąteczne. Malownicza miejscowość oczarowała naszych gości. Po powrocie  udają się do Centrum Bajki, by uczestniczyć w “Wybuchowych warsztatach”. To nie koniec wrażeń. Dzień kończy dyskoteka. Polonez, zorba, tańce z Bułgarii, Litwy i Turcji, wspólna nauka kroków – jeszcze bardziej zintegrowała uczniów i nauczycieli. Wszyscy  bawią się świetnie przy polskich i zagranicznych przebojach.  

 

8 grudnia, sobota  

Dzień rozpoczynają  warsztaty psychologiczne dla uczniów. W tym czasie wszyscy  nauczyciele z naszej szkoły uczestniczą w spotkaniu z nauczycielami z Grecji, Litwy, Turcji i Bułgarii. Następuje wymiana doświadczeń oraz rozmowa o problemach szkół w danym kraju.  Następnie uczniowie biorą udział w słodkich zajęciach artystycznych – dekorowania pierniczków świątecznych. Nauczyciele współpracujący w projekcie uczestniczą w wykładzie pani psycholog Weroniki Dilling na temat motywacji. Ostatni punkt programu to uroczystość zakończenia wizyty w naszej szkole, podczas której uczestnicy otrzymują certyfikaty udziału. 

 

9 grudnia, niedziela 

Nadszedł czas rozstania. Zagraniczni goście wyjeżdżają na wycieczkę do miasta królów – Krakowa. Tam spędzają cały dzień. Mimo deszczowej pogody nikogo nie opuszcza dobry humor – choć szkoda, że ten tydzień tak szybko minął. 

 

10 grudnia, poniedziałek. 

Powrót gości do swoich krajów. Do zobaczenia! 

 

Skip to content