Ważne informacje
..::Wydarzenia::..
Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Pacanowie
,,Wielkanocne zwyczaje”
Ostatni dzień przed feriami świątecznymi jest okazją do przypomnienia zwyczajów i obrzędów związanych ze świętami. W tym roku obyczaje te prezentowała nam klasa II b. Wychowawczyni klasy  Pani Dorota Sosin opracowała scenariusz tak, aby wszyscy mieli okazję nie tylko przypomnieć sobie zwyczaje związane z naszym terenem ale również poznać najciekawsze obrzędy  z innych regionów Polski. Narrator wprowadzał nas w kolejne etapy okresu Wielkiej Nocy wskazując na region z którego ów zwyczaj się wywodzi. Uczniowie wierszem, piosenką i scenkami przedstawiali je dostarczając wszystkim wielu przeżyć. Widzowie podziwiali również barwne stroje i rekwizyty wykonane przez artystów i ich rodziny.
Prześledźmy raz jeszcze wystąpienie narratora, a dowiemy się jakie zwyczaje świąteczne prezentowała nam klasa II b.
Narrator: Okres wielkanocny  rozpoczyna się w Niedzielę Palmową, zwaną też Kwietną.       W tym dniu odbywają się procesje i święci się palmy, które u nas wykonuje się z gałązek wierzbowych, suszonych kwiatów i kolorowych wstążek. Na Kurpiach wykonuje się palmy dochodzące do 10 m wysokości.
Narrator:  Po Niedzieli Palmowej nastąpił Wielki Tydzień, w którym jest kultywowany obyczaj czuwania przy Grobie Chrystusa.
Narrator : W  Wielką  Sobotę  kapłani święcą przyniesione przez wiernych pokarmy, którymi będą się oni dzielić z rodziną podczas świątecznego śniadania.
Narrator:  Na Mazowszu, w drugi dzień Wielkanocy był dawniej taki zwyczaj, że chłopcy obwozili na małym wózku po wsi kogucika zrobionego z ciasta lub tektury i oblepionego piórami. Za życzenia i piosenki otrzymywali od gospodyń wielkanocne ciasto, jajka, czasem pieniądze. Dziewczęta natomiast chodziły z gaikiem czyli przystrojoną zieloną gałązką.
Narrator : W poniedziałek polewano się wodą wołając przy tym ,, Śmigus dyngus”. Ten zwyczaj jest nadal aktualny choć nie polewamy się już tak obficie jak dawniej.
Z Wielkanocą - najstarszym i najbardziej uroczystym ze świąt chrześcijańskich wiąże się również wiele symboli np. chleb - podstawowy pokarm człowieka, który Bóg wybrał do przemiany eucharystycznej; jajko - symbol odradzającego się życia i zwycięstwa nad śmiercią; bazie - symbol nagrody w Niebie; bukszpan - oznacza wiarę w nieskończoność; baranek - uosabia zwycięstwo Chrystusa, który oddał życie za ludzi, by potem pokonać śmierć i zmartwychwstać. Nie przypadkiem więc te produkty wkładamy do wielkanocnego koszyka.
Okres świąt to równie z czas życzeń.
Pani Dyrektor życzyła całej społeczności szkolnej Zdrowych, spokojnych świąt, mokrego dyngusa i smacznego jajka czego i my życzymy wszystkim zaglądającym na naszą  stronę .
Redakcja

PROJEKTY
ZDJĘCIA