Ważne informacje
..::Wydarzenia::..
Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Pacanowie
Spotkanie z misjonarką

        W dniu 12 X 2012 roku w naszej Szkole Podstawowej odbyło się spotkanie z
misjonarką - siostrą Janiną Zakrzewską od 20 lat pracującą
w Burundi w Afryce. Siostra Janina przedstawiła naszym uczniom pracę i życie misjonarek oraz sytuację rówieśników na czarnym kontynencie. Nasze dzieci zapoznały się z kulturą kraju tysiąca wzgórz, poznały zwierzęta afrykańskie, a także maiły okazję zadawać siostrze misjonarce pytania.
Część dzieci miała dodatkowe spotkanie z misjonarką w trakcie zajęć grupy apostolsko-wolontaryjnej „Płomyki Ducha Świętego”. Misjonarka szczegółowo opowiedziała o dzieciach z Burundi i ich trudnej sytuacji materialnej, na przykład o tym, że z powodu braku funduszy i trwającej wojny domowej wiele dzieci nie może się uczyć w szkole, czy też o braku wody pitnej, co powoduje wysoki stopień zachorowań szczególnie wśród dzieci.
Dziewczęta wręczyły siostrze Janinie obraz z dziewczynką z Afryki wykonaną przez Panią Danutę Wójtowicz, a s. Stefania przygotowała z tej okazji prezentację.
         W tym roku
Światowy Dzień Misyjny (Niedzielę Misyjną) obchodzimy w dniu 21 października. Ustanowiony on został 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI. Z okazji Światowego Dnia Misyjnego papież Benedykt XVI ogłosił, jak co roku, orędzie misyjne. Na samym początku tegorocznego orędzia czytamy: «Obchody Światowego Dnia Misyjnego mają w tym roku bardzo szczególne znaczenie. Upamiętnienie 50. rocznicy rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II, otwarcie Roku Wiary i Synod Biskupów poświęcony nowej ewangelizacji potwierdzają wolę Kościoła angażowania się z większą odwagą i zapałem w missio ad gentes, aby Ewangelia dotarła aż na krańce ziemi»
Niedziela misyjna rozpoczyna Tydzień Misyjny - tydzień szczególnej modlitwy za misje na całym świecie. W tym roku obchodzimy go pod hasłem „Głosić wiarę z radością”. ( źródło: www.missio.org.pl  )
Z całego serca dziękujemy siostrze misjonarce za odwiedziny w naszej Szkole Podstawowej w Pacanowie i poświęcenie nam cennego czasu oraz dawanie świadectwa pięknej, choć trudnej służby najuboższym w sercu Afryki. Życzymy wszystkim misjonarkom wytrwałości, zdrowia i opieki Bożej na każdy dzień.
Opracowała: s.Stefania Wioletta Maksymów CSS

SDC16754A
SDC16785
SDC16787
SDC16853
SDC16862
SDC16866