Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nasza szkoła rozpoczęła już w październiku. Zorganizowano szereg wydarzeń, które upamiętniły tę wyjątkową datę i przypomniały ważne momenty z historii Polski.  

Uczniowie wzięli udział w pokazach filmowych. Obejrzeli dramat wojenny „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” oraz film dokumentalny o Zbigniewie Kruszelnickim – „Wilk”, po którym mieli możliwość porozmawiania z jego scenarzystą i reżyserem – Dionizym Krawczynskim 

Aby jeszcze bardziej zaangażować uczniów w obchody 100-lecia zorganizowane zostały trzy konkursy: Konkurs plastyczny „Plakat dla Niepodległej”, Gminny Konkurs Wiedzy „Drogi Polaków do Niepodległości” oraz Konkurs ortograficzny: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. 

Wspólnemu świętowaniu towarzyszyła muzyka. Na korytarzach można było usłyszeć piosenki patriotyczne. Finał odbył się podczas koncertu „Kocham Cię Polsko”. Wtedy poszczególne klasy zaprezentowały po jednym utworze muzycznym. 

Kolejnego dnia przyszedł czas na refleksję. Uczniowie klasy III a gimnazjum, podczas uroczystego apelu, przypomnieli losy naszej ojczyzny. Była cisza, wzruszenie i na końcu radość, że żyjemy w wolnym kraju. 

9 listopada o 11:11 w naszej szkole rozbrzmiał hymn narodowy. Szkoła włączyła się tym samym w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”, w której udział wzięło 4,8 mln uczniów oraz prawie 470 tys. nauczycieli i pracowników oświaty z ponad 24 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Po hymnie ruszyliśmy w biało-czerwonym pochodzie ulicami Pacanowa. Uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod obeliskiem upamiętniającym pobyt Józefa Piłsudskiego w Pacanowie 

11 listopada wspólnie świętowaliśmy z mieszkańcami Pacanowa podczas uroczystej sesji Rady Gminy. Uczniowie klas VIII zatańczyli poloneza i zaśpiewali utwory patriotyczne. Pani dyrektor Małgorzata Stańczyk na ręce wójta pana Wiesława Skopa złożyła „Księgę życzeń dla Niepodległej”, w której swoje wpisy zamieścili uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.