Za nami projekcja filmu dokumentalnego „WILK” oraz spotkanie z jego reżyserem i zarazem scenarzystą – Dionizym Krawczyńskim.

W pokazie, który odbył się w Europejskim Centrum Bajki, wzięli udział uczniowie klas VI-VIII oraz III klas gimnazjum naszej szkoły. Jakie wrażenie wywarła na nich opowieść o niewiele starszym od nich Zbigniewie Kruszelnickim tytułowym „Wilku”?

– Trudno jest nam sobie wyobrazić, jak wyglądało życie młody ludzi, gdy Polska nie była wolna. Ten dokument to pokazuje i przypomina nam, kto za tę Polskę walczył – odpowiada bez wahania Aneta z III A gimnazjum.

– Najciekawsze było to, że ci ludzi pochodzą z naszego regionu i to wszystko działo się tak blisko. A my nic, o tym nie wiemy –dodaje Zuzanna z klasy VI a.

Historia Zbigniewa Kruszelnickiego to opowieść o zwykłych ludziach, młodych chłopcach, którzy podczas II wojny światowej nie pozwolili okupantowi zapomnieć, ze Polska do niego nie należy i nigdy nie będzie należeć. Oddali oni za nią to, co mieli najcenniejszego – swoje życie

Spotkanie było zarazem lekcją historii i edukacji filmowej. Zachęcamy do obejrzenia filmu, który został udostępniony przez twórców, by mogło go zobaczyć, jak najwięcej osób ,w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=jETXYBcIU0c

Pamiętajmy o tym, że dla wolnej Polski zasłużyli się także Ci z małych miejscowości, których nazwisk często się w ogóle nie wymienia.