25 października 2018 roku uroczyście obchodziliśmy 75 rocznicę tragicznej śmierci wielkiego patrioty – Michała Janasa, który został rozstrzelany 1943 r. przez hitlerowców podczas II wojny światowej.
Młodzież klasy klasy VIII a Szkoły Podstawowej w Pacanowie pod kierunkiem wychowawczyni Katarzyny Cudnej przypomniała w montażu słowno – muzycznym sylwetkę, działalność i postawę Michała Janasa. Kierownik szkoły w Pacanowie w latach 1941 – 1943 był przede wszystkim żołnierze Armii Krajowej i nauczycielem prowadzącym tajne nauczanie ze swoimi wychowankami.
„Sumienie czyste i cnota ” to ideały, które Michał Janas uznawał w swoich działaniach za najważniejsze. Czuł się przede wszystkim patriotą, a swój patriotyzm realizował jako żołnierz i nauczyciel, co mocno zaakcentowali uczniowie w swoim przedstawieniu. Prezentacja multimedialna i oprawa muzyczno – wokalna przygotowana przez pana Mariusza Maligę, piosenki żołnierskie w wykonaniu uczennic naszej szkoły podkreśliły nastrój uroczystości.
Minutą ciszy społeczność szkolna uczciła pamięć Michała Janasa, a na jego grobie złożono wiązankę kwiatów oraz zapalono znicze.

Uczniowie klasy VIIIa SP Pacanów